DAVID RATH POSLANEC

22. května 2012 v 14:37 | Miloslav
Asi 40 let sleduji politické dění jako zajímavý televizní seriál, při kterém se dobře odreaguji od své práce. Považuji za účelné se vyjádřit k současnému politickému dění v ĆR, kde se v posledních měsících objevuje zajímavý fenomén z hlediska vývoje demokracie jako správy věcí veřejných.
Úvodem připomenu, jaká pravidla v současné době platí ve vrcholové politice na celém světě. Ve vrcholové politice neplatí žádná jasná a jednoznačná pravidla jednání, uplatňují se pouze nejednoznačné tradice a víceméně dodržované nejednotné zvyklosti etikety, diplomacie apod. Bez nadsázky: Vrcholová politika je společenská hra pro "vyvolené", která nemá žádná pravidla, neexistuje "rozhodčí", který by mohl na dodržování pravidel dohlížet a jejich nedodržování trestat. Jinak řečeno: Ve vrcholové politice platí jediné pravidlo: Neexistuje nic, co se nesmí použít. Počínaje holou rukou a konče poslédními poznatky vědy a techniky. V úvahu je nutné vzít možnosti, které mají "hlavy" všech států v podobě přísně tajných služeb působících vnitrostátně i mezinárodně, které jsou "hlavám" států k dispozici pro dosahování jejich politických cílů. Vše záleží pouze na znalostech, vynalézavosti, intelektuálních a morálních vlastnostech účastníků této mediálně zajímavé společenské hry politických celebrit.
Dále připomenu, jaká pravidla platí u současného civilizovaného soudu. U civilizovaného soudu, tak jak je provozován v praxi, platí jediné jednoznačné pravidlo: Vždy vyhrává ten, kdo si umí kreativněji a přesvědčivěji vymýšlet, improvizovat a spřádat věrohodnou logiku indicíí a důkazů, které soudce nebo soudní tribunál uvěří.
Nakonec připomenu, co je demokratická vláda v současném pojetí demokratického kapitalismu. Demokratická vláda vznikla jako vynález kombinace primitivního soudu rozhodujícího o právu soudících se stran a nedemokratické vrcholové feudální politiky. Postupným vývojem dospěla do stavu tak, jak ji známe z vyspělých kapitalistických států, v nichž se víceméně všeobecně uznává tzv. listina základních práv a svobod.
Pozn.: Všeobecně se odsuzují tzv. konspirační teorie jako něco podřadného a někdy i slaboduchého. Dúvodem pro tento všeobecně zaujímaný postoj je nejčastěji to, že jsou často výplodem bujné fantazie vycházející obvykle z málo přešvědčivých indicíí a potom se nedá o těchto konspiračních teoriíích seriózně diskutovat. Ale zvyklost z tohoto důvodu šmahem zamítat všechny konspirační teorie nemá logiku.
Nový zajímavý fenomén, který se objevuje v posledních měsících v současné politice v ČR popíšu na současně probíhajícím příběhu poslance Davida Ratha.
V poslední době se stává v ČR zvykem ponechávat si poslanecký mandát i v případě, že je poslanec obžalován z trestného činnu. Tato zvyklost by se měla stát pravidlem rozumného jednání poslance, který je křivě obviněn.
Např. u poslance Ratha nelze vyloučit, že jeho obvinění bylo vykonstruované. Připomenu základní fakta:
1. Poslanec Rath je velmi inteligentní nekomformní člověk, který se naplno věnuje tomu, co ho zajímá. Říká to, co si myslí, samozřejmně, že ne všechno, bohužel často neomaleně a už vůbec ne diplomaticky, ale jeho odhady budoucnosti vývoje konkrétních situací mají logiku a občané jim ve velké míře rozumí. Nepatří k těm politikům, kteří omílají pořád stejné fráze podle Goebbelsovského pravidla, že 100x opakovaná lež se stane pravdou.
2. "Hlava" našeho státu, tj. premiér, prezident, apod. jsou lidé velmi blízkých politických názorů. O morálně charakterových vlastnostech současného presidenta není nutné se rozepisovat. Je všeobecně známo, že nám dělá mezinárodní ostudu.
3. Premiér je v podstatě učedníkem našeho současného presidenta.
4. Ministrem vnitra je člověk proslulý Kubiceho zprávou. Jeho politická orientace je zřejmá.
5. Situace ODS před vypuknutím aféry Rath byla kritická. ODS potřebovala vyrázně změnit veřejné mínění před volbami do krajů. Preference KSČM byly vyšší než ODS.
6. Lze si celkem logicky představit, že 100 policistů půl roku vyšetřovalo poslance Ratha tak, že nevěděli, kolik agentů tajných služeb a jak dlouho pracovalo pod taktovkou premiéra na léčce na poslance Ráta s pochopitelnou tolerancí pana presidenta.
7. Podstrčit někomu balík s vínem naplněný 7 mil. Kč.- je v současné době, kdy je státní správa ČR na všech stupních řízení prorostlá korupcí, je pro politicky spřízněné kvalifikované agenty tajných služeb, vázaných doživotní mlčenlivostí, hračka.
Závěrem lze konstatovat, že by bylo vhodné při nejbližší možné příležitosti doplnit Ústavu ČR tak, aby obviněný poslanec měl právo se hájit veřejně před poslaneckou sněmovnou. Nelze vyloučit, že "hlava" státu bude někdy v budoucnosti znovu demokraticky zvolena tak, že bude v podstatě jednomyslně nečestně politicky pracovat. Je naivní se domnívat, že orgány činné v trestním řízení mohou vyšetřovat "trestnou řinnost" tajných služeb, např. BIS.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miloslav Miloslav | 11. června 2012 v 3:56 | Reagovat

Bylo by zajímavé, kdyby podobný způsob obhajoby použil poslanec Rath u soudu. V případě, nelze-li vyloučit nevinu obžalovaného, měl by ho civilizovaný soud osvobodit.

2 beruna beruna | 13. července 2012 v 22:58 | Reagovat

Nemohu souhlasit, pan Rath je podvodník a zloděj 1. kalibru, vím to, znám jej.

3 Miloslav Miloslav | 4. srpna 2012 v 22:17 | Reagovat

Možná, že je zloděj. Znám ho pouze z jeho mediálních vystoupení, ale nevěřím tomu, že je zloděj 1. kalibru!

4 Kolda Kolda | Web | 12. listopadu 2013 v 10:47 | Reagovat

Zajímavá fakta. Nemyslím, že by byl David Rath úplně nevinný. Ale je pravdou že jsou ty důkazy podezřelé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama